Материнство і батьківство, мабуть, найвідповідальніші ролі в житті людини. Визнає це і держава, намагаючись створити сприятливі умови та надаючи фінансову підтримку сім’ям з дітьми. В межах своїх економічних можливостей, звісно. Одним з аспектів такої підтримки є надання допомоги при народженні дитини.

Щаслива мама і дитятко
Базовим нормативним актом, який передбачає надання такої допомоги, є Закон “Про державну допомогу сім’ям з дітьми”, а процедуру її отримання визначає Порядок призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. N 1751.
Зауважу, що простим людям при спілкуванні з будь-якими державними установами важливо вірно називати нормативні акти, які надають Вам те чи інше право, аби показати Вашу глибоку обізнаність з правильним порядком речей і надати можливість впевнено та конкретно вимагати належного виконання службовцями своїх повноважень.

Сімейні фінанси
Отже, закон правильно назвали, що ж він нам дає?
На сьогоднішній день після численних змін і редакцій в ньому чітко і ясно прописано, що допомога при народженні дитини призначається у розмірі 41280 гривень. І це незалежно від того, яку по рахунку дитину Ви народжуєте. Хоча до 1 липня 2014 року все було інакше: розмір цієї допомоги обчислювався виходячи з розміру прожиткового мінімуму на дитину віком до шести років і, відповідно, збільшувався при рості цього мінімуму, та залежав від кількості народжених дітей.

Новонароджені

 

Так, на першу дитину, яка народилася з 1 січня по 30 червня 2014 року допомога становила 30960 грн., а у разі народження другої дитини, якби закон залишився незмінним, можна було б отримати 61920 грн., третьої і кожної наступної дитини – 123840 грн. Таким чином, якщо Ваша дитина народилася до 30 червня 2014 року і ви ще не встигли оформити допомогу, то на Ваш випадок поширюватиметься попередній порядок виплати із врахуванням кількості народжених дітей.

Фінансова допомога на дитину
Такі прикрі, на думку багатодітних матусь, зміни були внесені у зв’язку із важкою фінансово-політичною ситуацією в країні законом із промовистою назвою “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні”. Залишається сподіватись, що після стабілізації становища держава все-таки змінить свої погляди і більш активно підтримуватиме материнство і батьківство та зважатиме на кількість дітей у родині.

Щаслива сім"я
Як тоді, так і зараз, допомога виплачується частинами: одноразово у сумі 10320 гривень, решта суми виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами (860 грн. на місяць). Таке “подрібнення”, очевидно, спричинене необхідністю зменшити навантаження на держбюджет. Однак, нас ніхто не спитав, який вплив це матиме на наш бюджет – сімейний, адже з рівнем інфляції в нашій країні тих же 860 грн. через рік-два вартуватимуть відчутно менше.

Матеріальна допомога для дітей до 3-х років
Як же цю допомогу отримати?
Зважайте, що звернутися за отриманням допомоги може не тільки мати, але і батько, а також опікун, які постійно проживають разом з дитиною.
Звертатися необхідно до органу праці та соціального захисту населення (за місцем проживання того, хто звертається) і подати такі документи:
1. заяву довільної форми (як правило, названі органи розміщують її зразок на своїх інформаційних стендах або на сайтах). В заяві обов’язково необхідно зазначити дані щодо місця проживання дитини, так як орган соцзахисту повинен надіслати цю інформацію в міграційну службу для реєстрації місця проживання дитини, якщо Ви попередньо не зареєстрували дитину самостійно.
2. пред’явити паспорт та надати його ксерокопію (1,2 сторінки, місце реєстрації);
3. пред’явити свідоцтво про народження дитини та надати його ксерокопію. Якщо за допомогою звертається опікун дитини, то необхідно пред’явити рішення про встановлення опіки.

Документи, які потрібні для оформлення допомоги на дитину
Особи, що звернулися за призначенням допомоги при народженні другої дитини або наступних дітей (народжених до 30 червня 2014 р.), повинні подати також копії свідоцтв про народження кожної дитини, яка враховується під час визначення розміру допомоги.
Не забула держава і про вимушених переселенців з Криму та районів проведення антитерористичної операції: вони мають право звернутися до органу соціального захисту населення за місцем фактичного проживання сім’ї. Рішення про виплату допомоги такий орган прийматиме на підставі акту обстеження матеріально-побутових умов проживання.

Міністерство праці та соціальної політики України
Крім названих документів необхідно буде подати і довідку з банку про відкриття соціального рахунку із зазначенням його реквізитів. Якщо Ви вже маєте рахунок для отримання зарплати і картку, то банк “підв’яже” соціальний рахунок до цієї картки і суму допомоги можна буде отримати на зарплатну картку.
Звернутися за отриманням допомоги необхідно протягом дванадцяти місяців з дня народження дитини, інакше у виплаті буде відмовлено. Достатньо часу для того, щоб трохи адаптуватися до нового життя і подумати про приземлене, чи не так?
Якщо Ви щасливі батьки двійні, трійні і т.д., то допомогу отримаєте на кожну дитину окремо, але в однаковому розмірі – 41280 гривень.

Дитинка
Де є гроші, там завжди є контроль за їх використанням. Так, контроль за цільовим використанням допомоги і навіть за створенням належних умов для повноцінного утримання та виховання дітей здійснюється відповідними державними соціальними інспекторами. Вони мають право проводити моніторинг виплат і використання допомоги, а також вибірково обстежувати окремі сім’ї.

На практиці, якщо Ваша сім’я не перебуває на обліку як неблагополучна, до Вас навряд чи навідається якийсь інспектор. От кого слід остерігатися, так це дільничного лікаря-педіатра (або сімейного лікаря), під наглядом якого перебуває дитина віком до одного року, оскільки у разі невідвідування матір’ю (батьком, опікуном) такого, він повинен повідомити про це головного лікаря, а той, в свою чергу, повідомить орган соціального захисту населення за місцем проживання дитини. Як наслідок, виплату допомоги може бути припинено.

Допомога на дитину
В підсумку наведу такі приклади: допомога по народженню дитини в Польщі становить всього 1000 злотих (на сьогодні це приблизно 4500 грн.), в Чехії – 530 євро, 1043 євро у Бельгії, 4 200 євро у Норвегії, 1777 євро в Італії, 820 євро у Франції, 728 євро у Великій Британії, приблизно 1000 євро у Латвії. Однак, в розвинутих європейських країнах в сфері державної підтримки сімей з дітьми акценти зміщені в бік систематичної щомісячної фінансової допомоги до досягнення дитиною певного віку.

Допомога на дитину

 

В Україні допомогу по догляду за дитиною віком до трьох років виплачували в розмірі всього 130 грн., та і ту скасували. Проте особи, які отримують допомогу на першу дитину відповідно до попереднього порядку (тобто в сумі 30960 грн. протягом 24 місяців) після закінчення її виплати наступні 12 місяців (але не довше ніж до досягнення дитиною трьохрічного віку) отримуватимуть таки цих 130 грн. Тому такі особи повинні якнайшвидше оформити допомогу по народженню, щоб дитина не досягла трирічного віку раніше, ніж закінчаться 12 місяців для виплати допомоги в 130 грн.

Posobie-po-uhodu-za-rebenkom-do-3-let
Будемо сподіватись, що акценти змістяться в правильному напрямку, до Європи ж бо ідемо!

 

Автор: Юлія ЗОЛОТАРЕНКО

Юлія Золотаренко